I’ve written here about the impossible task of truly figuring out the best deals for paper goods such as toilet paper and paper towels. All I really do now is simply divide price by number of rolls, use a coupon and call it a day. I don’t deal with single roll, double roll, super roll, mega roll calculations. So…my bottom line is this, regardless of how big the darn roll is: toilet paper under .25 cents a roll for decent soft quality is great and paper towels for any quality under .50 cents a roll is acceptable. End of story.
So, of course, I decided to do a little comparison between sales this week because there is a decent deal on paper goods at Staples. (I have written about Amazon deals on the TFF Facebook page, but I have never taken advantage of them…I love Amazon for my Kindle books but haven’t done the toilet paper purchase there…however, there is a deal going on there on mega roll Charmin TP for something like .25 cents a roll–w/manufacturer’s coupon, so scroll down to the end of this post for the link or go here for theĀ link from hip2save.com…).
Here’s what’s going on in the world of toilet paper in stores around Connecticut this coming week (starting Sunday, April 7th, 2013)–and these deals are calculated without use of manufacturer’s coupons (but there are a couple of okay coupons for some of these purchases if you have them to use).
Clearly Staples has the best deal on Charmin Basic (not my favorite, but it’ll do for the sale price…) if you use the 15% in-store coupon and if you calculate it as a double roll. Meaning, you will pay with coupon $8.50 a package for “48 single” rolls of Charmin Basic which means it’s about .17 cents a “single” roll. Confused yet…?
Read on:
Use the store circular 15% off coupon to buy Charmin Basic 24 pack .35 cents a roll for $9.99 a package
But of course if you calculate this for double rolls, it’s .17.7 cents a roll (w/15% off coupon).
ShopRite:
Scott Bath Tissue 20 pack .55 cents a roll if you buy 2 packages for $11 each
Cottonelle double Roll 24 pack .46 cents a roll if you buy 2 packages for $11 each
Walgreens:
Angel Soft 24 “big” rolls .42 cents a roll for $9.99 a package
CVS: (if you spend $30 on products below, you get 10 Extra Bucks)
Cottonelle 18 pack .50 cents a roll for $8.99 a package
Scott 12 to 18 pack .43 cents a roll (for 18) at $7.77 a package
(So…if you buy 3 Scott and 1 Cottonelle for total of a little over $32, and you get $10 back, you can look at it as if you have spent $22 for 72 rolls, which would make that .31 cents a roll which in my book is still not that great. If my calculations are off, please let me know.)
Target:
Angel Soft 36 pack for .44 cents a roll if you buy it for $15.99 a package
Quilted Northern double roll 30 pack for .53 cents a roll if you buy it for $15.99 a package
I have a headache after all this mental gymnastics. If my calculations are off, please let me know and I’ll correct it!
~Marilyn, TFF
I am really loving the theme/design of your web site.
Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
A small number of my blog readers have complained about
my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
Do you have any tips to help fix this issue?
This may sound funny but there is app !!!! even for calculating toilet paper price⦠so it might be helpful – http://www.toiletka.com
We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable information to work on.
You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.
Hiya! I know this is kinda off topic however
I’d figured I’d ask. Would you be interested
in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could
greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send
me an email. I look forward to hearing from you!
Superb blog by the way!
Great site. Plenty of useful information here.
I am sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious.
And certainly, thank you to your sweat!
Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the
simplest factor to be aware of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider worries that they just do not realize about.
You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing with no need side-effects ,
other people can take a signal. Will likely be again to get more.
Thank you
One in the books he created was called, Push Button Money, and he did get some recognition for his develop this e-book.
I was concerned though because of the scam survey sites
out there. As a broad rule, the more advanced and complex your games are, greater space and bandwidth you’ll need to have.
Appreciating the persistence you put into your site and in depth information you provide.
It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.
Hi, i think that i noticed you visited my web
site thus i got here to go back the desire?.I am trying to to find issues
to enhance my site!I assume its adequate to use some of your ideas!!
Fiora toilet paper on sale at Cardenas Market for $ 3.99
Use Fiora 1 off one coupon
Makes it 3 dollars 0.25 cents a roll
Its a 12 pack
Hi Vivian,
Where is Cardenas Market?? Is it a Connecticut store…? (I have lots of Fiora tp coupons, too, and I can’t find the product.) Thanks for your info!
~Marilyn, TFF
I live in California and i have seen alot of these stores here .I dont know about any other states.
We should trade coupons lol